Tajemná Performance max? Jak z ní získat maximum dat pomocí sheetu nebo scriptů

Rozhraní Google Ads si stále nechává spoustu dat o výkonu Performance max kampaní pro sebe. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak z ní získat nějaké informace navíc. Na jeden z nich jsme přišli sami, další vám rádi sdílíme od kolegů ze zahraničí.

Co nám řekne Google Ads?

Google Ads se s vámi prostřednictvím předpřipravených reportů nepříliš ochotně podělí také o informace o počtu impresí pro jednotlivá umístění reklam (z toho si můžete alespoň částečně odvodit podíl obsahové reklamy). Dlouho očekávanou novinkou jsou také data za jednotlivé skupiny podkladů (asset groups), které si konečně můžeme zobrazit v přehledné tabulce. Stačí si přepnout z pohledu summary na table. Tím ale sdílnost Google ohledně Performance max v podstatě končí – ano samozřejmě jsme nezapomněli na cennou záložku postřehy (insights).

Pomozme si exportem do tabulek

Co se týče obsahové reklamy nám pouhý počet impresí rozhodně nestačil. Proto jsme se rozhodli zkusit, co se nám povede dostat z platformy, když v Google sheets použijeme doplněk Supermetrics (je placený, ale existuje i neplacená verze Dataslayer).

Po aktivaci doplňku se vám zobrazí tabulka, kam si zadáte jen zdroj dat, který potřebujete nahrát – v našem případě konkrétní účet v Google Ads, který chcete analyzovat.Vyberte si časové rozpětí a naklikejte všechny metriky, které vás zajímají. Důležité je pole rozdělení podle dimenzí – my jsme zvolili stejně jako Google Ads url umístění a samozřejmě název kampaně, abychom mohli identifikovat konkrétní Performance max kampaň (můžete také kampaň zadat rovnou do filtru, pokud máte jen 1).

Nakonec stačí doplněk spustit a vyjede vám tabulka velmi podobná jako v reportech Google Ads, ale obohacená o počty konverzí, prokliků, útraty a dalších metrik, které vás zajímají.

Scriptem k datům o vyhledávání

Pořád to ale ještě není ono, že?  Kdy se konečně přehledně dozvíme informace o rozdělení investic a konverzí podle jednotlivých typů kampaní? Chtěli byste vědět něco o výsledcích vyhledávacích kampaní nebo třeba o výkonu jednotlivých skupin podkladů (asset groups)? Data za posledních 30 dní vám teď poskytne script od Mika Rhodese, který si nahrajete do svého Google Ads účtu. Nejlépe funguje verze, která se nasazuje na úrovni jednotlivých účtů a výsledky se vám přehledně zobrazí v tabulkách Google. Existuje i verze pro MCC, která ale poskytuje výrazně méně dat.

Script vám ukáže rozdělení útraty konverzí i hodnoty konverze pro jednotlivé typy kampaně – vyhledávání, obsah, nákupy a video kampaně. Umí také u shopping kampaní rozdělit výkon podle jednotlivých asset groups. To už ale zvládá ještě o něco lépe samotný Google Ads, jak jsme psali výše.

A co produktová analýza?

V ecommerce samozřejmě nesmíme zapomenout na detailnější analýzu výkonu produktů. Tady je Google docela sdílný a ukáže výkon jednotlivých produktů i tzv. listing groups – tedy výkon produktů v každé asset group. Je vám to ale málo? Pak můžete sáhnout třeba po scriptu, který vytvořil Floris de Schrijver (v knihovně ho najdete jako Labelizer).

Jeho cílem je rozdělit produkty podle jejich výkonu na ty, které plní vaše cíle zadané v kampani (myšleno CPA nebo ROAS), a ty, které je neplní. V praxi jim přidělí štítky index (plní), over index (plní nad plán), near index (téměř plní) nebo under index (neplní zadané cíle). Jediné, co musíte udělat, je vložit script do svého Google Ads, zapsat do něj podle pokynů výkon, který od produktů očekáváte a zkopírovat Google sheet, který následně nahrajete do svého Google Merchant Centra jako doplňkový zdroj.

Je pak na vás, co s informacemi uděláte – jestli je budete jen sledovat v přehledné tabulce, nebo si vytvoříte Performance max či nákupní kampaně rozdělené podle jednotlivých štítků, které se budou dynamicky proměňovat. Autor scriptu doporučuje vytvořit jednu Performance max kampaň s nejvýkonějšími produkty (over index a index) s cílením na ROAS a do druhé nákupní kampaně poslat produkty s under index štítkem. Tu doporučuje bidovat manuálně. Třeba přijdete ale i na jiný způsob využití.

Až budete sledovat čísla v tabulce, dejte si pozor na výstupní data – čísla nesedí úplně přesně ani s Google Ads, ani s Google Analytics. Podle našich zkušeností jsou tedy vhodné pro bližší přehled, ale ne přesné reportování.